Tesztoszteron: mi ez?

Tesztoszteron: mi ez?

A férfiak fő hormonja, a tesztoszteron befolyásolja az energiát, az erőt, a szaporodást és az élet egyéb területeit. Bár férfiaknál jobban észrevehető, a nőkben is van nyomokban tesztoszteron.
Alapvető fontosságú a tesztoszteronszint ellenőrzése az általános egészség és jólét szempontjából. Támogatja a vörösvértest-szintézis, az izomtömeg, a csonttömeg és a libidó (szexuális vágy) szabályozását.
Életkor, betegség, általános egészségi állapot, táplálkozás, testmozgás és stressz csak néhány a sok közül, amelyek befolyásolhatják a tesztoszteronszintet.

Mi működik a tesztoszteronnal?
A fejlődés szempontjából a tesztoszteron befolyásolja a születés előtti növekedést, a férfiak pubertását és a felnőttkort.
Az embrió a magzati fejlődés során XX vagy XY kromoszómával rendelkezik. A hím Y kromoszóma felelős a herék és más belső és külső nemi szervek fejlődésének megindításáért.
Azoknál, akiket születésükkor hímnek neveznek, a tesztoszteron növekedésnek indul a herékben a méhben (terhesség alatt). Ez általában a magzati fejlődés hetedik-nyolcadik hete kezdődik.
Egy másik androgén a tesztoszteron. Ez azt jelzi, hogy felelős a következő testi változásokért, amelyek a férfi pubertás során jelentkeznek:

A herék és a pénisz fejlődése; hang elmélyítése; szemérem- és arcszőrzet; spermatermelés; növekedési ugrások; izomtömeg Felnőttkorban a tesztoszteron befolyásolja a vérsejtek képződését, a hangulatot, az energiaszintet, a csontok egészségét, a libidót (vagy a szexuális vágyat) és az egészséges koleszterinszintet.
Azok a petefészkék és mellékvesék, akiket születésükkor nőnek neveznek, tesztoszteront bocsátanak ki. Befolyásolja az energiát, a libidót, a termékenységet és a csontok egészségét.

Mi a tesztoszteron szintje?
A tesztoszteron mennyisége minden egyénben a napszaktól függően változik. Általában reggel vannak a csúcson.
Bármely szex esetében a tartomány a következő:

Felnőtt hímek: 300-1000 nanogramm (ng/dl) deciliterenként
Felnőtt nők: 15-70 nanogramm (ng/dl) deciliterenként Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy végezzen vérvizsgálatot hormonszintjének mérésére, ha úgy gondolja, hogy tesztoszteronszintje nem megfelelő.

Mi történik, ha alacsony a tesztoszteronod?
A férfiak tesztoszteronszintje serdülőkorban emelkedik, és a 20-as éveik végén vagy a 30-as éveik elején éri el legmagasabb pontját.
30 éves kor után a tesztoszteronszint fokozatosan 1-2%-kal csökken évente. A 40-es évek végén és az 50-es évek elején a férfiak szintje általában kiegyenlítődik.
Egy egészségügyi probléma vagy az életmódbeli változások alacsonyabb tesztoszteronszintet okozhatnak. A tesztoszteronszint csökkenhet, ha a hipotalamusz, egyes endokrin rendszerelemek vagy a reproduktív szervek nem működnek megfelelően.

Az endokrin és a hipotalamusz rendszere
A tesztoszteron serkenti a nemi szerveket, hogy tesztoszteront hozzanak létre az endokrin rendszeren keresztül.

Az alacsony tesztoszteronszintet veleszületett (születéstől fogva jelen lévő) betegségek okozhatják, beleértve a Kallmann-szindrómát és a Klinefelter-szindrómát. Újszülötteknél nem leszálló heréket vagy mikropéniszeket eredményezhetnek.
A férfiak alacsony tesztoszteronszintjét a következő egyéb tényezők is okozhatják:

A herék károsodása, beleértve a rákot és annak kezelését
Endokrin problémák, hipotalamusz betegség, krónikus betegségek, például vesebetegség, cirrhosis és cukorbetegség Elhízás (túl sok testzsír) Alvásbeli nehézségek
Túledzettség – a túl alacsony tesztoszteronszint a nőknél a következők miatt következhet be:

A petefészkek eltávolítása Petefészek-rendellenességek Endokrin betegségek Hipotalamusz-betegségek A férfiak alacsony tesztoszteronszintjének tünetei a következők lehetnek:

Késői pubertás, alacsony spermiumszám, fokozott testzsír- és izomtömeg-veszteség, csontvesztés, alacsony libidó (szexuális vágy), merevedési zavar, alacsony energiaszint, depresszió, gyenge összpontosítás és alacsony vörösvérsejt-képződés (ami vérszegénységhez vezethet) néhány állapot, amely vérszegénységet okozhat. E tünetek egy része jellemző lehet az öregedéssel. A legtöbb esetben nem súlyosak. Például a szexuális vágy enyhe csökkenése gyakori az életkor előrehaladtával, de az érdeklődés teljes elvesztése nem gyakori.
A meddőség, a gyengébb csontozat, az alacsonyabb libidó és a koncentrációs nehézségek a nők alacsony tesztoszteronszintjének tünetei közé tartoznak.

Mi történik, ha magas a tesztoszteronod?
Az anabolikus szteroidok használata az emelkedett tesztoszteronszint tipikus oka. Így hasznosítják teljesítményfokozó anyagokat azok a sportolók, akik izmosodni és zsírt akarnak fogyni. A megemelkedett tesztoszteronszint egyéb okai között szerepel:

Herékdaganat Mellékvese-daganat Veleszületett mellékvese hiperplázia (a mellékveséket érintő örökletes állapotok összessége) Egyes gyógyszerek A nőknél a tesztoszteron-emelkedés két specifikus oka a petefészekdaganatok és a policisztás petefészek szindróma (PCOS).
Férfi gyermekeknél és tinédzsereknél az emelkedett tesztoszteronszint tünetei a következők:

Korai pubertás (kilenc éves kor előtt) Az arc- és szeméremszőrzet túlnövekedése; a hang korai mélyülése Felnőtt férfiaknál gyakoribb a tesztoszteronpótló kezelést (TRT) követő megemelkedett tesztoszteronszint, mint a természetesen előforduló magas tesztoszteronszint. Az alábbiakban felsoroljuk a tesztoszteron-kezelés néhány lehetséges negatív hatását:

Prosztata megnagyobbodás; szív- és érrendszeri betegségek (szív, tüdő és vérerek); a szívelégtelenség súlyosbodása; az alvási apnoe súlyosbodása; hangulati ingadozások és ingerlékenység; fokozott libidó és erőszak; pattanásos foltok a háton és az arcon Magas vörösvérsejtszám vagy policitémia A nőknél a magas tesztoszteron tünetei a következők:

Megnövekedett csikló; korai pubertás (nyolc éves kor előtt); szabálytalan vagy kihagyott menstruációs ciklusok; pattanás; hangromlás; túlzott arc-, mellkas-, belső comb- és fenékszőrzet; és csökkent mellméretA férfiakra jellemző az arcszőrzet.Férfi mintázatú kopaszság vagy hajritkulás

Hogyan emelhető a tesztoszteronszinted?
Kezelőorvosa szintetikus tesztoszteront javasolhat az Ön tünetei vagy tesztoszteronszintje alapján. Alkalmazható helyileg (bőrön) szájon át, intravénásan, pelletként, vagy bőrtapaszként.
Az alábbiakban bemutatunk néhány természetes módszert a tesztoszteronszint emelésére.

Továbbfejlesztett gyakorlat

A tanulmányok azt mutatják, hogy a férfiak tesztoszteronszintje természetes módon emelkedik, ha több testmozgást végeznek. A kardió, a súlyemelés és a nagy intenzitású intervallum edzés (HIIT) néhány példa erre. De az is előnyös, ha naponta csak néhány lépést tesz meg.
A gyakori testmozgás növeli a tesztoszterontermelést azáltal, hogy elősegíti az egészséges testsúly megőrzését és a zsír csökkentését. A mozgás emellett csökkenti a stresszhormonok szintjét és javítja a vérkeringést.

Fogyassz több fehérjét
A megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása elengedhetetlen az izomtömeg növeléséhez és megőrzéséhez, ami növeli a tesztoszteron szintet. Ennek ellenére a kiegyensúlyozott étrend elengedhetetlen. Tanulmányok kimutatták, hogy a fehérjében gazdag (>35%) és szénhidrátszegény étrend csökkentheti a tesztoszteronszintet. A nagyon alacsony zsírtartalmú étrendek szintén csökkentik a tesztoszteronszintet.
Ez az Ön napi fehérjeszükséglete A hormonális egészséget a természetesen magas cink-, magnézium-, D3-vitamin- és omega-3 zsírsav-tartalmú ételek fogyasztása támogatja. Az alábbi ajánlások betartásával azonosíthatja azokat az élelmiszereket, amelyekben magas ezek a tápanyagok.

Cink: Kesudió, csicseriborsó, osztriga, rák, sertéskaraj és bab A tökmag, a mandula, a tofu, a tej, a zab és a brokkoli jó magnéziumforrás. Omega-3 zsírsavak: dió, lenmagolaj, chia mag, lazac és más hideg vizes tenger gyümölcsei A tojás, a gomba és a dúsított tejtermékek jó D3-vitaminforrások. A napfény a D-vitamin szintjét is emeli. Az egészséges táplálkozás összefoglalóan a következőket foglalja magában:

A különféle élelmiszer-kategóriák mértékletes elfogyasztása kiegyensúlyozott étrendként ismert. Kerülje a feldolgozott ételeket, beleértve a ropogós gyümölcsöket és a buja zöld zöldségeket. Sovány hús fogyasztása Egészséges zsírok fogyasztása

Csökkentse stresszszintjét
A stresszhormon, a kortizol Alfazone mellékhatásai a szervezetben a stressz hatására megemelkednek. A hosszú távú megnövekedett kortizoltermelés a szervezet krónikus stresszének eredménye. Ez csökkent tesztoszterontermelést, súlygyarapodást és bizonyos egészségügyi rendellenességeket eredményezhet.
Bár nem mindenki értékeli ugyanazt a tennivalót, a következő javaslatok segíthetnek a kibontásban:

Maradjon elkötelezett.Lépjen ki a szabadba az állat-/kisállatterápiára Jóga vagy nyújtás Nyugtató módszerek Intenzív légzőgyakorlatok 4-7-8 Légzési módszer 7-8 óra éjszakánként az ágyban Használja képzeletét Játsszon egy kis zenét. Sokan kíváncsiak a maszturbációnak a tesztoszteronszintre gyakorolt hatására. A vizsgálatok nem mutattak ki észrevehető változást, még akkor sem, ha annak pillanatnyi hatása lehet. A legfrissebb tanulmány azonban azt jelzi, hogy további kutatásokra van szükség a bizonyosság érdekében.

Rövid összefoglaló
Elsősorban férfi hormon, a tesztoszteron az élet számos területére hatással van, beleértve az energiaszintet, a csonttömeget, a pubertást, a vágyat és a szaporodást. Bár többnyire férfi hormon, a nőstényekben is van nyomokban.
A nap folyamán a tesztoszteronszint ingadozik, bár általában reggel a legmagasabb. Születéskor meghatározott nem és életkor szerint is különböznek.
Felnőtt férfiaknál a 300-1000 nanogramm/dl (ng/dl) tartomány található. A felnőtt nők szintje 15–70 nanogramm deciliterenként (ng/dl).
A stressz csökkentése, a kiegyensúlyozott étrend és a testmozgás mind-mind kiváló stratégiák arra, hogy fokozzuk a szervezet természetes termelését ennek az alapvető hormonnak.

casino boulogne sur mer